Dok se učitelji bore za jednaki standard svojih plaća (ne bolji od drugih), Fuchs glumi žrtvu i po naumu i nalogu Plenkovića nastoji sve slomiti.
To su ta zlatna vremena u kojima se živi "nikad bolje", kako to često voli govoriti naš Veliki vođa AP.
U isto vrijeme učitelji, koji trebaju biti jedan od temeljnih stupova ovog društva, imaju plaću manju od zaposlenih na nižim pozicijama dobrih firmi u Hrvatskoj, a standard rada lošiji je od onih kojeg imaju prodavači u jednom trgovačkom lancu.
Zar je na to spao rad u prosvjeti?
Tko normalan bi to uopće više poželio raditi?
Sindikat Preporod, Nezavisni sindikat zaposlenih u srednjim školama Hrvatske i Nezavisni sindikat znanosti i visokog obrazovanja od ožujka ove godine organiziraju i provode štrajk prosvjetnih radnika.
Njihovi zahtjevi su rast osnovice za 10 posto u odnosu na 2024., povećanje koeficijenata ili prosvjetni dodatak te odgodu modularne nastave u strukovnim školama i izuzeće ocjenjivanja prosvjetnih djelatnika.
Ministar Fuch u svojim javnim nastupima govori kako je štrajk legitimno pravo, kako nitko zbog toga ne bi trebao biti kažnjavan ili zastrašivan, no u praksi je po naumu i nalogu premijera Plenkovića odlučio radnicima ne isplatiti dnevnu zaradu za dane provedene u štrajku.
U isto vrijeme radnike "upućuje" da svoju plaću zatraže od sindikata (štrajkaški fond) želeći na taj način izvršiti dodatni pritisak na radnike i sindikat kako bi štrajk čim prije završio.
U svojoj despotskoj maniri, Andrej Plenković "opalit će batinom" svakoga koga ne može "kupiti mrkvom" - u ovom slučaju sindikate i prosvjetne radnike!
Željko Stipić: Zašto se ne isplaćuje plaća za dane štrajka?! Zašto se ministar miješa u rad sindikata?!
Teško se s ministrom Fuchsom ne složiti kad on izjavi da se nikog zbog sudjelovanja u štrajku ne bi smjelo zastrašivati. No kako ministar jedno govori a drugo radi, bilo bi dobro da odgovori na nekoliko pitanja. Što je nego zastrašivane kada Vlada pred sam početak štrajka odluči radnicima odluči ne isplatiti dnevnu zaradu za dan proveden u štrajku. Ovu je odluku donijela Vlada koja prethodno nije smanjivala plaću radnicima koji su sudjelovali u nezakonito organiziranom štrajku. Nije li u službi zastrašivanja i ministrova najava da će minerima štrajka biti isplaćen prekovremeni rad. Je li zastrašivanje štrajkača i ministrova najava o selektivnom produljenju završetka nastavne godine onim radnicima koji sudjeluju u štrajku.
Ministrovo pozivanje članova da se sindikatima obrate sa zahtjevom za plaćanjem dnevne zarade za dan proveden u štrajku predstavlja grubo miješanje u rad sindikata. Ovo je ne samo nedopušteno, nego i nepošteno i moguće, to treba utvrditi sud, nezakonito. Da nema ni mednog drugog razloga, premijer bi zbog ovakvog postupanja trebao otpustiti svoga ministra. Mi na ovo nećemo uzvraćati istom mjerom iako sve je više naših članova koji od nas upravo to traže.
SINDIKAT PREPOROD DANAS JE OBJAVIO VRLO SKANDALOZNU OBJAVU
Nema želje za dogovorom od strane Vlade -ponovno nude isto i minoriziraju naše aktivnosti
U Ministarstvu znanosti, obrazovanja i mladih danas je, 15. 4. 2025., održan neformalni sastanak ministra Radovana Fuchsa, državnog tajnika Stipe Mamića i savjetnika Bože Pavičina te čelnika triju sindikata, Željka Stipića, Matije Kroflina i Zrinka Turalije. Do sastanka je došlo na inicijativu i poziv ministra Fuchsa.
Omalovažiti i zastrašiti
Sastanak je počeo minoriziranjem broja sudionika u provedenim štrajkovima. To je razlog, po riječima ministra i njegovih suradnika, da sindikati trebaju ozbiljno razmišljati o "izlaznoj strategiji". Jer, kako su rekli, brojke su nam sve manje, a potpora sve slabija. Premda su se trudili svojim stavom pokazati da ih naše akcije ne brinu, državni su dužnosnici ipak iznijeli bojazan oko daljnjih poteza sindikata te eventualnog štrajka u vrijeme održavanja ispita državne mature. Ministar je više puta naglasio da i za takav radikalniji način iskazivanja nezadovoljstva imaju rješenje, premda nije konkretizirao što imaju "na lageru". No jasno je da se nakon uskrate dnevnice i "fuksice" mogu očekivati daljnji pritisci na sudionike u štrajku i njegove organizatore. Bila je ponovljena i prijetnja o produljenju školske godine i o neplaćanju dana u štrajku. Sindikalna strana otklonila je takve insinuacije tvrdnjom da je fokusirana samo na sljedeći korak, a to je veliki prosvjed u Zagrebu. Uglavnom, iz svega izgovorenoga bilo je jasno da Vlada još nije odlučila ići prema dogovornom rješenju spora koji je doveo do štrajka.
Podijeliti
Na nepouzdanim i nepotpunim brojkama Ministarstva o onima koji su u štrajku sudjelovali, predstavnici vlasti pokušali su podijeliti tri sindikata. Prema njima, zbog slabijeg odaziv štrajku u sustavu visokog školstva i znanosti, sindikati nejednako doprinose akciji, a to bi trebao biti razlog pucanja njihova zajedništva.
Ista meta, isto odstojanje
Jednosatni je sastanak završio bez napretka. Predstavnici vlasti i dalje sindikatima nude jednogodišnju odgodu frontalnog uvođenja modularne nastave (ponuda je, prema Fuchsu, na stolu još 15 dana) i izuzeće od ocjenjivanja radnika u obrazovanju i znanosti te ne žele razgovarati o prihvaćanju ni jednog od materijalnih zahtjeva sindikata. Ta je ponuda od strane sindikata već ranije odbijena u dvama postupcima mirenja te je i ovaj put ocijenjena neprihvatljivom.