Uhljeb = osoba koja prima plaću iz državnog/lokalnog proračuna (ili od javnog poduzeća) za rad koji ne rezultira stvaranjem dodatne vrijednosti (u smislu proizvodnje dobara ili pružanja usluga) koja korisnicima istih (prvenstveno građanima) povećava kvalitetu života. Često se koristi za osobe zaposlene "preko veze", a koje ne rade svoj posao kako trebaju.
Gradska plinara Zagreb Opskrba, Tomas Jeronim, Fortenova Grupa
GPZO, FNG, HRT / GPZO, Tomas Jeronim, Fortenova Grupa

Gradska plinara Zagreb Opskrba (krat. GPZO) ponovno je izgubila na HERA-inom natječaju na pojedina opskrbna područja i time "ispala iz igre" za Zagreb, što bi mogao značiti njezin kraj.

Naime, prošli natječaj poništila je HERA (op.a. Hrvatska energetska regulatorna agencija) zbog "rizika od mogućeg značajnog povećanja tržišne koncentracije u segmentu javne usluge opskrbe plinom, kao i mogućih povezanih problema u sigurnosti opskrbe plinom“. 

Da pojasnimo, na prošlom natječaju koji je raspisan 22. ožujka ove godine za javnu uslugu opskrbe plinom kućanstava u periodu 1. listopada 2024. do rujna 2027. tvrtke Međimurje-plin i E.On osvojili su veći broj kupaca nego što ih imaju sada, a najveći gubitnici bili su GPZ Opskrba i HEP Plin pa je HERA zaključila da bi takvi rezultati mogli proizvesti kaos na tržištu i natječaj je poništen.

Sada u ponovljenom natječaju potpuno nesposobna uprava GPZO-a propustila je i drugu priliku da osigura tržište koje ima desetljećima, prvenstveno Zagreba!

Nesposobna uprava povukla diletantske poteze

Dok čekamo službene rezultate u javnost su iscurile ponude natjecatelja, a iz dostupnih neslužbenih informacija saznajemo kako je Gradska plinara Zagreb Opskrba dala lošiju ponudu (10,20 eura/mWh), a najpovoljniju je dalo Međimurje plin (9,50 eura/mWh) i to 70 centi manje po megavatsatu (mWh) od onoga što je ponudila Gradska plinara Opskrba.

Podsjećamo da je na prošlom natječaju Međimurje-plin dalo za 10 centi bolju ponudu od GPZ Opskrbe (10,80 eura/mWh spram 10,90 eura/mWh).

Zagrebačko područje uključuje 235.000 kućanstava i 94.918 kupaca u uslužnom sektoru.

Sindikalist u GPZ i GPZO, te član nadzornog odbora u GPZ Vlatko Kottnig:

"Direktor je objašnjavao da je to dogovarao s vlasnikom (op.a. Zagrebački Holding i Ivan Novaković) u suradnji s gradonačelnikom (op.a. Tomislav Tomašević). Ne znam koje su to kompetencije i znanja gradonačelnika u plinskom biznisu da bi otišao tako rapidno s cijenom i ugrozio dobivanje natječaja za opskrbu plinom Grada Zagreba."

Iz GPZO-a neslužbeno doznajemo da se pripremaju na masovna otpuštanja i stečaj, u slučaju da HERA ne poništi i ovaj natječaj!

Gradonačelnik Tomašević se nesuvislo opravdavao u skupštini

Danas je gradonačelnik Tomašević u skupštini izjavio da je u ovom natječaju  ponuđena cijena 10,20 eura po mWh kako bi se održalo poslovanje s pozitivnom nulom.

S pravom se postavlja pitanje zašto u ranijem natječaju (koji je poništen) nije ponuđena cijena od 10,40 eura po mWh i tako osvojena distribucijska područja Zagreba i Bjelovara, već se forsirala cijena 10,90 eura po mWh?!

A postavlja se i pitanje zašto se GPZO početkom ove godine javila na natječaj za opskrbu plinom Grada i Zagrebačkog Holdinga s visinom marže ispod 9 eura po mWh, a danas tvrdi kako je cijena od 10,20 eura po mWh pozitivna nula?! 

Jesu li svjesno radili štetu GPZO-u ranije ove godine ili sada su sada željeli građanima prenaplatiti cijenu plina?!

Naravno, naš gradonačelnik je vrlo "transparentan" i doslovno nam nikad nije odgovorio na niti jedno pitanje pa ne očekujemo da će sada učiniti iznimku!

Mutne igre plinskog biznisa

U ljeto 2022. godine došlo je do kolapsa u opskrbi plinom jer su manje tvrtke mahom otkazivale ugovorene usluge i korisnike upućivali na GPZO.

Tada je nastao opći kaos u GPZO-u koji je pored svojih redovnih aktivnosti morao nadoknaditi administrativni kadrovski deficit kako bi preuzeo brojne korisnike manjih opskrbljivača.

Kakve su to transparentne tržišne utrke kad manji opskrbljivači u krizi otkazuju ugovore i prebacuju odgovornost na GPZO, a sada se iznova natječu za javnu uslugu i uzimaju korisnike GPZO-u koja je te nesretne 2022. godine preuzela preko 70.000 krajnjih korisnika?!

Dodatno, Međimurje plin je svojim korisnicima naplaćivao ugovorene cijene protivno Vladinoj uredbi o uklanjanju poremećaja na domaćem tržištu energije od 14. rujna 2022. godine, kojom su ograničene cijene plina za krajnje korisnike.

Direktor GPZO-a povezan s hrvatskim "kraljem plina" Vujnovcem

U jesen 2021. godine za direktora GPZO-a izabran je Jeronim Tomas, koji je u javno poduzeće došao s pozicije direktora Riznice Fortenova Grupe.

Ako znamo da je ključni dioničar Fortenove Pavao Vujnovac, najjači "igrač" u plinskom biznisu, s pravom se postavlja pitanje radi li se o nesposobnosti direktora Tomasa ili o sustavnoj i orkestriranoj aktivnosti uništenja GPZO-a.

Podsjećamo, vlasnik GPZO-a je Zagrebački Hoding, a predsjednik uprave ZGH-a Ivan Novaković čini skupštinu GPZO-a čime je i on osobno odgovoran za dovođenje Tomasa na čelo gradske tvrtke i toleriranje njegove očite nesposobnosti (ili u gorem slučaju moguće zlonamjernosti) čitavo ovo vrijeme!

Izvori: