Na županijski centar za gospodarenje otpadom Kaštijun u Istri i dalje dolazi nerazvrstani otpad. Uprava centra počela je javno prozivati sva komunalna poduzeća u županiji koja ga onamo odvoze.
Većinski vlasnik Kaštijuna - Grad Pula - najavljuje pak referendum kojim bi centar postao odlagalište samo za otpad iz južne Istre.
Na Kaštijunu već godinama smrdi. Nerazvrstani biootpad kojemu ovdje nije mjesto. Dovoze ga komunalci iz cijele Istre.
Koji komunalci dovoze najviše takvog otpada? Pitali su iz HRT-a direktora centra, ali on proziva sve.
- Neprikladan otpad dolazi, nažalost, od svih, kaže za HRT Dražen Stilinović, direktor ŽCGO Kaštijun.
Neprikladan otpad
HRT je kontaktirao porečki Komunalac i telefonom i mailom. Odgovor nisu dobili.
Na njihov poziv odazvao se samo pulski Komunalac čiji direktor pozdravlja javne apele s Kaštijuna i dodaje.
- Kada mi donesemo otpad na Kaštijun, ukoliko oni utvrde da nije adekvatan, mi taj otpad zbrinjavamo putem drugih ovlaštenih skupljača i tražimo gdje je izvor. Najčešće to bude neka veća trgovačka ili ugostiteljska kuća, kaže za HRT Robi Fuart, direktor Pula Herculanea d.o.o.
Cilj apela s Kaštijuna je i poziv građanima. Da se u većoj mjeri koriste smeđim kantama za odvajanje biootpada, što je zakonska obveza.
- I da sami zatraže da se te smeđe kante njima dostave, da oni mogu kvalitetno vršiti odvajanje biootpada, s time bi se poboljšala situacija na Kaštijunu, kaže za HRT Stilinović.
To je prvi korak. Drugi bi bio izgradnja bioplinskog postrojenja koje bi obrađivalo takav otpad. No, do toga mogu proći i godine.
Referendum
Čini se da bi se prije mogao organizirati referendum koji je Grad Pula već najavio nekoliko puta.
- Pokrećemo inicijativu referenduma, je li Kaštijun dovoljan samo za južnu Istru, o tome ćemo izvijestiti ministricu, i idemo u tom smjeru referenduma jer je definitivno prostor Kaštijuna samo za južnu Istru dovoljan a ostali neka idu prema ovlaštenim oporabiteljima, govori za HRT Filip Zoričić, gradonačelnik Pule.
Zoričić dodaje i da će Grad Pula kao osnivač Kaštijuna od 1. rujna otkazati ugovore svim komunalnim društvima te će definirati nove cijene i obaveze.
Također, Kaštijun je od Državnog inspektorata nedavno dobio zabranu zaprimanja više od 390 tona otpada na dan.
Izvor: Vijesti HRT-a