"Ako su građani slobodni tada nisu jednaki, a ako su jednaki tada nisu slobodni." ~ Aleksandr Solzhenitsyn

Prošlo je godinu dana od uvođenja novog modela zbrinjavanja otpada u Zagrebu, poznatijeg po nazivu "plave vrećice". Spominje se da je do lipnja napravljen gubitak od 8,21 milijun eura.

- Ako je vjerovati izvješću Holdinga, od Nove godine pa do konca lipnja ove godine iskazan je gubitak od 8,2 milijuna eura, s time da se cijeli gubitak ne odnosi na neprodane plave vrećice. Gubitak od 7,64 milijuna eura odnosi se na neprodane plave vrećice. U prvih šest mjeseci ove godine planiralo se prodati oko 78 milijuna litara, a prodao se 21 milijun, govori Ivica Lovrić, Klub neovisnih zastupnika u Gradskoj skupštini.

Dodaje da je tiskanje vrećica plaćeno nekoliko milijuna eura.

Vrećice stoje u skladištima

HRT / pogledajte video emisiju

- Gubitak je i tu, jer je Holding platio vrećice, a sada stoje po skladištima. Ako ćemo to projicirati na cijelu 2023. godinu, za očekivati je gubitak od preko 15 milijuna eura, plus novac koji će plaćen na tiskanje vrećica, govori Lovrić.

- Taj gubitak će pokriti Zagrepčani, kao i sve Tomaševićeve propuste i financijske štete do sada, rekao je.

- Model plavih vrećica je bezobrazan i uvredljiv za građane, oni će još manje kupovati plave vrećice, smatra Lovrić.

Josip Pavlović, predsjednik Udruge "Ekologija grada Zagreba" je rekao da su pravovremeno upućivali da model plavih vrećica nije dovoljno razrađen i da će prouzročiti kaos.

- Imate model koji nije u skladu sa Zakonom, a pokazalo se i u praksi da ne funkcionira, rekao je Pavlović.

- Ne postoji nigdje u svijetu takav model. Vrećica, da bi se mogla identificirati kao spremnik, morala bi imati evidencijski broj koja bi povezivala davatelja usluge i korisnika te usluge i da bi se mogla pratiti zakonski obavezna evidencija tko je koliku količinu otpada predao, govori Pavlović.

- To nije razumski, a nije ni zakonito, ističe Lovrić.

- Ono za što se Grad Zagreb opredijelio je model čipiranja kanti, međutim, Tomašević je napustio taj model koji je financirala EU milijunima eura. Grad Zagreb će to jednom morati vratiti kroz penale, govori Lovrić.

- Model plavih vrećica je nezakonit, ne postoji nigdje u svijetu. Te vrećice nisu imale ni deklaraciju na sebi. Nakon reakcija brojnih udruga i građana, nakon skoro godinu dana su počeli na njih lijepiti deklaracije, ističe.

Pavlović smatra nevjerojatnim da nitko od nadležnih institucija i Državni inspektorat ne reagiraju na to što se događalo u posljednje dvije godine.

- Mi od kraja 2021. imamo Zagreb pretrpan glomaznim otpadom, smrdi po biootpadu koji se nezakonito odlaže na deponiju Jakuševac, imamo problem neodvoženja otpada, imali smo štrajk u Čistoći, problem plavih vrećica... Nevjerojatno je da 2023. godine u glavnom gradu Hrvatske ovakve stvari prolaze, govori Pavlović.

- Zakoni Tomaševiću ništa ne znače. Ima apsolutnu većinu u Gradskoj skupštini, i oni donose odluke od kojih su brojne nezakonite i na štetu su građana. Zapanjujuće je da je Državni inspektorat ustanovio da je biootpad prekoračio sve dopuštene količine na Jakuševu, a i dalje ne zatvaraju kompostanu. Tamo su kilometarski nizovi biootpada poslagani na asfaltu, rekao je Lovrić. 

Biootpada nije manje, ali ga nezakonito odlažu

Iznio je podatak da je Grad Zagreb u 2022. službeno prikupio 17 tisuća tona biootpada, a godinu prije 24 tisuće tona.

Pavlović govori da im zaposlenici iz Čistoće u nevjerici govore da dobivaju naloge od svojih nalogodavaca da biootpad koji prikupljaju na području Grada Zagreba prikazuju kao da prikupljaju miješani komunalni otpad i da ga kao takav odlažu na Jakuševac.

- To je zabranjeno svim zakonima. Ljude se tjera na kazneno djelo, govori Pavlović. 

Građani su kritični prema "novom modelu prikupljanja otpada"

HRT / pogledajte video emisiju

Kontejneri su prepuni vrećica svih boja, najmanje onih službenih plavih.

Gradski zastupnik Ivica Lovrić ističe kako ih je prvom polugodištu ove godine prodano manje od 1/3 u odnosu na planirano, točnije svega 27% što je izazvalo milijunske gubitke za Čistoću, ali i Zagrebački Holding (čiji je ona dio).

Predstavnici stanara požalili su se na nedostatak kontejnera, prvenstveno žutih za plastiku zbog povećanog odvajanja, ali i da su postojeći kontejneri loše kvalitete i da se često oštete tijekom istovara otpada.

Gradski Zastupnik Renato Petek podsjetio je na izborno obećanje gradonačelnika da će smanjiti poslovanje s privatnicima, a da je povećano odvajanje plastike zapravo povećalo poslovanje s tim tvrtkama i to za više milijuna eura (op.a. Grad Zagreb nema razvijen svoj sustav za oporabu reciklanata).

Josip Pavlović iz udruge "Ekologija grada" ističe kako Zagreb uopće nema adekvatnu infrastrukturu, prvenstveno misleći na sortirnicu koja je potrebna za oporabu plastike i ostalih reciklanata. Istaknuo je da se na Jakuševac deponira više otpada nego ikad u 60 godina njegove povijesti.

Ja bih podsjetio kako je jedno o najvažnijih i najgromovitijih izbornih obećanja gradonačelnika Tomaševića bilo zatvaranje Jakuševca, no čak i on sam potvrđuje javno da se to neće dogoditi u ovom mandatu, što je izrazito tvrdio prije i tijekom lokalnih izbora.

Izvor: HRT vijesti