Nedavno donijetom presudom Visoki upravi sud ukinuo je "kolektivnu odgovornost" za odlaganje otpada u plavim vrećicama, a sada se pitamo tko će ih kupovati ako nema kazne?!
U brojnim ranijim člancima smo isticali apsurdnost u vezi plavih vrećica i kazni za plave vrećice, posebice kad je sam gradonačelnik Tomašević odabrao "čipiranje" kao model kontrole, obračuna i naplate varijabilnog dijela računa.
Ranija objava: Dokazano: kazne za plave vrećice su nenaplative! Još jedan fijasko "novog" modela!
Ranija objava: Gradonačelnik je lagao: čipiranje je propalo...zbogom naših 10 miilijuna eura!
No gradonačelnik je tada odlučio primijeniti taktiku zastrašivanja kaznama, uveo je još uvijek pravno upitnu službu "ophodara" (op.a. služba u sklopu Čistoće zadužena za kontrolu uporabe plavih vrećica), prijetio je komunalnim redarstvom (op.a. iako komunalno redarstvo nije nadležno za otpad u spremnicima, već samo za otpad odložen na javnoj površini), spinao svakakve spinove i jednostavno odbijao poslušati zdrav razum!
Ranija objava: Uprava doista nastojala ozakoniti ophodare...i opet je sve nezakonito!
Sada mu je sud svojom odlukom značajno "zagorčao život"!
Tko će kupovati plave vrećice ako nema kaznene odgovornosti?!
Poslovni korisnici (njih cca 20.000) imaju poseban ugovor i nisu dužni kupovati plave vrećice.
Privatni korisnici se dijele na kuće i višestambene zgrade, a ako uzmemo u obzir da korisnika u kućama ima cca 80.000, a u zgradama cca 300.000 postavlja se pitanje kako će Čistoća financijski izdržati ovu presudu?!
Naime, ako tzv. ophodari Čistoće (čije djelovanje je i dalje izuzetno upitno u individualnim sudskim postupcima) ne nađu u primjerice crvenoj vrećici neki vaš osobni podatak oni nemaju mogućnosti "prišiti" odgovornost zgradi.
I sad što ako korisnici jednostavno pripaze da osobne podatke (koji su najčešće na računima ili drugim papirima) odlože propisno u papir, a apsolutno sav drugi otpad u crvenu vrećicu?
Trenutno propada prodaja plavih vrećica i ode Čistoća u propast, kao što propast trenutno iščekuje Gradska Plinara Zagreb Opskrba!
Nema kolektivne odgovornosti za (ne)odlaganje u plavim vrećicama!
Podsjetimo, udruga "Ekologija grada" (između ostalih) podnijela je Visokom upravom sudu prijedlog ocjene zakonitosti tzv. "novog modela" zbrinjavanja otpada i naplate iste koji se zapravo svodi na uvođenje kontroverznih plavih vrećica.
Dokument: gradska odluka o sakupljanju otpada iz 2022.
Još tada smo otvoreno i javno pisali da nije upitno pravo Grada, točnije Zagrebačkog Holdinga, da proizvodi i prodaje plave vrećice.
Ali istom odlukom (op.a. koju je u gradsku skupštinu na izglasavanje uputio sam Tomašević) utvrđeno je da će se tzv. čipiranjem utvrđivati i dokazivati broj mjesečnih odvoza otpada pomoću već postojećih spremnika (kante, kontejneri) što je gradonačelnik Tomašević obećao uvesti do konca 2022. godine, a još uvijek nije.
U međuvremenu je Ustavni sud RH ukinuo mogućnost kolektivnog kažnjavanja korisnika u samom Zakonu o gospodarenju otpadom iz 2021. godine, na što se u svojoj odluci ispravno oslonio i Visoki upravni sud.
"Budući da je prestala zakonska osnova za propisivanje ugovorne kazne u slučaju kada više korisnika usluge koristi zajednički spremnik, to se ukida odredba članka 23. stavka 4. Odluke, kao i dijelovi članaka 19., 21. i 22. Odluke te točka 4. Priloga III. Općih uvjeta ugovora s korisnicima."
Visoki upravni sud nije uzeo u obzir da "čipiranje" i "elektronska evidencija" ne postoje
Gradonačelnik je lagao sudu, a sve nam je u telefonskom razgovoru potvrdio snidikalni povjerenik Novog sinidikata u zagrebačkoj Čistoći Pavao Barbarič, koji odlučno i odgovorno tvrdi da niti čipiranje niti elektronska evidencija ne postoji!
No idemo redom...
Odbor za Statut, Poslovnik i propise Gradske skupštine Grada Zagreba predao je sudu lažno očitovanje u kojem svjesno i s predumišljajem neistinito tvrdi da se "evidentira svako pražnjenje spremnika za miješani komunalni otpad koji je dodijeljen korisniku, a u koji isti odlažu standardizirane vrećice, i to na način da se prilikom pražnjenja spremnika vrši očitanje na spremnicima RFID čipa ili barkoda koji se nalazi na spremniku korisnika, a što služi kao dokaz da je javna usluga korisniku izvršena."
Dokument: dostava gradskog očitovanja sudu
Istina je da čipiranje nikad nije provedeno do kraja, da nije provedena javna nabava za nadogradnju sustava i da elektronska evidencija u smislu Zakona i gradske Odluke uopće ne postoji, a upravo zbog toga niti nije iskazana na računima građana.
Ranija objava: Gradonačelnik je lagao: čipiranje je propalo...zbogom naših 10 miilijuna eura!
Tim više, sami ističu kako se "procjena volumena predanog otpada ne vrši na temelju volumena standardiziranih spremnika u koje se odlažu vrećice, nego putem volumena vrećice koje se i same smatraju spremnikom u smislu članka 4. stavka 1. točke 77. ZOGO-a te članka 2. točke 20. Odluke."
Ako je sastavni dio elektronske evidencije upravo količina miješanog komunalnog otpada, postavlja se pitanje kako bi takva evidencija uopće postojala kad nemaju ni najmanjeg pojma koliko je tko kupio plavih vrećica te koliko je tko kada i kakvih vrećica odložio u spremnik (op.a. vrećice nisu čipirane, a različitih su volumena)?!
Nadalje ističu da je "člankom 20. stavkom 2. Odluke propisano da se prihvatljivim dokazom izvršenja javne usluge za pojedinog korisnika smatra izvadak iz evidencije o preuzetom komunalnom otpadu."
Doslovno lažu te pišu da "spremnici za miješani komunalni otpad koji su dodijeljeni korisnicima usluge sadrže na sebi oznaku u vidu barkoda koji se očitavaju prilikom pražnjenja te se isto očitanje pokranjuje u evidenciju koja se vodi kod davatelja usluge kao dokaz da je usluge izvršena...".
Najbolje dolazi na kraju, naime sami su sebi skočili u usta te napisali sudu da je u jednoj presudi "Županijski sud u Varaždinu zaključio da se nije mogla naplatiti usluga čije pružanje nije dokazano".
Prava istina je da navedena evidencija uopće ne postoji, a u što smo se uvjerili vlastitim prigovorima Čistoći i vodeći postupak do Povjerenstva (op.a. posebno tijelo Zagrebačkog Holdinga koje rješava reklamacije potrošača, odnosno korisnika usluga), a nakon što smo dobili nekakve GPS izvještaje koji nemaju veze s vezom.
Ranija objava: I ja sam prigovorio na račun Čistoće...nisu mi odvozili otpad!
Dakle, sud je pogriješio što nije provjerio navode koje je zaprimio odgovarajućim vještačenjem ili na drugi odgovarajući način kako bi se nedvojbeno utvrdilo jesu li navedene tvrdnje točne ili nisu!
Dokument: kompletna presuda suda
A da je sud pogriješio potvrđuje i vlastito "skakanje u usta" podnositelja (Grada) koji tvrdi da je jedini dokaz elektronska evidencija, ali da zapravo uopće ne znaju niti posjeduju podatke koji čine ključni sadržaj te evidencije.
Računi za prikupljanje otpada su i dalje nezakoniti jedino u Zagrebu
Zbog nedovršenog čipiranja i nepostojanja elektronske evidencije Zagreb je jedini grad u Hrvatskoj koji na računu nema iskazan varijabilni iznos usluge (op.a. iskaz ukupnog volumena prikupljenog miješanog komunalnog otpada umnoženog s cijenom usluge po litri takvog otpada).
Dokument: primjer ispravnog i zakonitog računa iz Dugog Sela
Grad Zagreb zapravo jedini u Hrvatskoj uopće ne može dokazati da je uopće izvršio uslugu koju naplaćuje pa već i sudovi pravomoćnim presudama stvaraju sudsku praksu protiv Čistoće.
Dokument: presude građana protiv Čistoće
Gradonačelnik po Zakonu mora dovršiti čipiranje, ali on je od njega odustao iako je obećavao davno da će ga dovršiti.
Plave vrećice će kupovati manje od 25% korisnika kojima su namijenjene (op.a. samostalna kućanstva), točnije kupovat će ih samo kuće zbog straha od kazni (op.a. ukinuto je kolektivno kažnjavanje u višestambenim zgradama).
Ali nikakve kazne neće nadoknaditi gubitke koje je gradonačelnik prouzročio...a od plavih vrećica izgledno odustati neće!
Možemo li reći da gradonačelnik neće odustati od stečaja Čistoće?!